Skip to content

143 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974
Other Exempt

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block194.01
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2609

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,741
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
31%
Improvement Value:$155,200
69%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$3,534+3.1%
1999$3,427+10.0%
1998$3,116+4.4%
1997$2,985+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 2858, Page 313

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1733, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1974