Skip to content

8 Sherry CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
May 31, 1991

Property Information

Block194.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
19%
Improvement Value:$210,900
81%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,688+2.9%
2024$9,415+4.7%
2023$8,991+1.5%
2022$8,855+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 2107, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1973