Skip to content

12 Sherry CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block194.02
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,664
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
24%
Improvement Value:$190,500
76%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+2.9%
2024$9,070+4.7%
2023$8,661+1.5%
2022$8,530+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 4856, Page 288

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4087, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$35,135
DeedBook 1232, Page 528