Skip to content

39 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 22, 2010

Property Information

Block194.02
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
22%
Improvement Value:$214,800
78%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187+2.9%
2024$9,901+4.7%
2023$9,454+1.5%
2022$9,311+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4829, Page 332

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 3128, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$37,350
DeedBook 1224, Page 182