Skip to content

37 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block194.02
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
25%
Improvement Value:$168,200
75%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+2.9%
2024$8,038+4.7%
2023$7,676+1.5%
2022$7,560+6.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 3113, Page 170

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2490, Page 105

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 1559, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1973