Skip to content

33 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block194.02
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
24%
Improvement Value:$168,400
76%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+2.9%
2024$7,959+4.7%
2023$7,601+1.5%
2022$7,486+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 3600, Page 137

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2748, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1973