Skip to content

6 Sherry CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 24, 1995

Property Information

Block194.02
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,200
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
23%
Improvement Value:$170,800
77%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+2.9%
2024$7,974+4.7%
2023$7,614+1.5%
2022$7,499+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2548, Page 40

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1556, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1973