Skip to content

126 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block194.03
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
18%
Improvement Value:$179,800
82%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,112+2.9%
2024$7,884+4.7%
2023$7,529+1.5%
2022$7,415+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 5860, Page 102Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4945, Page 262

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3401, Page 198

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1312, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1974