Skip to content

8 Fern RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block194.03
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
24%
Improvement Value:$163,200
76%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.9%
2024$7,762+4.7%
2023$7,412+1.5%
2022$7,300+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4972, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3485, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 1917, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1974