Skip to content

32 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block194.04
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
23%
Improvement Value:$168,800
77%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,153+2.9%
2024$7,923+4.7%
2023$7,566+1.5%
2022$7,452+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 6348, Page 133Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4953, Page 53

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2591, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1252, Page 34