Skip to content

38 Country Club RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$91,900
Last Sale Date
Jul 15, 1986

Property Information

Block194.04
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
26%
Improvement Value:$147,800
74%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+2.9%
2024$7,197+4.7%
2023$6,873+1.5%
2022$6,769+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 1550, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1974