Skip to content

52 Country Club RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Sep 23, 1977

Property Information

Block194.04
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
21%
Improvement Value:$181,900
79%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+2.9%
2024$8,330+4.7%
2023$7,954+1.5%
2022$7,834+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1336, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1974