Skip to content

54 Country Club RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block194.04
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,230
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
23%
Improvement Value:$172,300
77%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,308+2.9%
2024$8,074-0.9%
2023$8,147+1.5%
2022$8,023+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,230DeedBook 7200, Page 335Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft2,230DeedBook 6897, Page 149Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4412, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$36,400
DeedBook 1237, Page 288