Skip to content

59 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2020

Property Information

Block194.05
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
26%
Improvement Value:$152,400
74%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+2.9%
2024$7,413+4.7%
2023$7,079+1.5%
2022$6,972+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,000
Sq Ft2,093DeedBook 6279, Page 301Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 1253, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1973