Skip to content

55 Country Club RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block194.05
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
20%
Improvement Value:$204,300
80%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+2.9%
2024$9,207+4.7%
2023$8,792+1.5%
2022$8,659+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft2,372DeedBook 6275, Page 94Recorded5/1/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1986, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1973