Skip to content

41 Dove CtBlackwood, NJ 08012

Built 1972

Last Sale Price
$81,425
Last Sale Date
Nov 8, 1984

Property Information

Block194.05
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,503
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
21%
Improvement Value:$212,400
79%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943+2.9%
2024$9,663+4.7%
2023$9,228+1.5%
2022$9,088+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$81,425
DeedBook 1503, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1972