Skip to content

57 Sherry RdBlackwood, NJ 08012

Built 1972

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block194.06
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
22%
Improvement Value:$190,800
78%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+2.9%
2024$8,793+4.7%
2023$8,397+1.5%
2022$8,270-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3284, Page 13

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1519, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1972