Skip to content

54 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block194.06
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
19%
Improvement Value:$219,900
81%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+2.9%
2024$9,807+4.7%
2023$9,365+1.5%
2022$9,223+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 3730, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$38,100
DeedBook 1224, Page 1142