Skip to content

82 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Sep 15, 2009

Property Information

Block194.07
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
20%
Improvement Value:$209,900
80%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,758+3.0%
2024$9,476+4.7%
2023$9,049+1.5%
2022$8,912+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4694, Page 320

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4277, Page 136

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 1302, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1973