Skip to content

83 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2016

Property Information

Block194.07
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
21%
Improvement Value:$199,700
79%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+2.9%
2024$9,063+4.7%
2023$8,655+1.5%
2022$8,524+0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 2952, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2321, Page 1

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1649, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1973