Skip to content

75 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$42,920
Last Sale Date
Jul 18, 1973

Property Information

Block194.07
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
21%
Improvement Value:$205,200
79%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+2.9%
2024$9,340+4.7%
2023$8,919+1.5%
2022$8,784+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$42,920
DeedBook 1247, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1973