Skip to content

71 Princess CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block194.08
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,038
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
23%
Improvement Value:$175,900
77%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+2.9%
2024$8,225+4.7%
2023$7,855+1.5%
2022$7,736+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 1434, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1973