Skip to content

58 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block194.08
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTUS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,523
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
23%
Improvement Value:$177,500
77%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.9%
2024$8,272+4.7%
2023$7,899+1.5%
2022$7,780+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 4426, Page 198

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1585, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1973