Skip to content

66 Princess CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block194.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,947
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
24%
Improvement Value:$171,900
76%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,367+2.9%
2024$8,132+4.7%
2023$7,765+1.5%
2022$7,648+7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1473, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1973