Skip to content

96 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$112,890
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block194.08
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,589
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
27%
Improvement Value:$135,200
73%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,821+2.9%
2024$6,629+4.7%
2023$6,330+1.5%
2022$6,235+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,890
DeedBook 3133, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1973