Skip to content

68 Princess CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block194.08
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
19%
Improvement Value:$232,400
81%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,609+2.9%
2024$10,310+4.7%
2023$9,846+1.5%
2022$9,697+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,400
DeedBook 1238, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1973