Skip to content

104 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2010

Property Information

Block194.08
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2609

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
21%
Improvement Value:$191,700
79%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+2.9%
2024$8,732+4.7%
2023$8,339+1.5%
2022$8,212+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4221, Page 341

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1504, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1973