Skip to content

120 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$33,580
Last Sale Date
Oct 15, 1973

Property Information

Block194.08
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2609

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,589
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
27%
Improvement Value:$138,300
73%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+3.0%
2024$6,563+4.9%
2023$6,256+1.6%
2022$6,157+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$33,580
DeedBook 1251, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1973