Skip to content

70 Princess CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block194.08
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
27%
Improvement Value:$150,000
73%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+6.5%
2024$7,105+4.9%
2023$6,774+1.6%
2022$6,668+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,819DeedBook 6882, Page 128Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$34,100
DeedBook 1240, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1973