Skip to content

8 Connemara CtSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$300,010
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block194.10
Lot4.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionRADCLIFFE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
20%
Improvement Value:$306,000
80%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,160+2.9%
2024$13,762+4.7%
2023$13,142+1.5%
2022$12,942-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,010
DeedBook 3375, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 2002