Skip to content

344 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block194.10
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings---
ZoningO-1
Sq Footage2,358
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
44%
Improvement Value:$134,300
56%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,804+2.9%
2024$8,556+4.7%
2023$8,171+1.5%
2022$8,047-10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,358DeedBook 6587, Page 198Recorded11/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2000