Skip to content

9 Talon CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 18, 2012

Property Information

Block194.10
Lot5.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,225
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
17%
Improvement Value:$303,100
83%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,505+2.9%
2024$13,125+11.8%
2023$11,741+1.5%
2022$11,563-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4977, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 4314, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$249,990
DeedBook 1849, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1989