Skip to content

13 Talon CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$237,738
Last Sale Date
Apr 26, 1989

Property Information

Block194.10
Lot5.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXINGTON CONT.
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,827
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
22%
Improvement Value:$240,800
78%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,360+2.9%
2024$11,040+4.7%
2023$10,543+1.5%
2022$10,383-4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$237,738
DeedBook 1865, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1989