Skip to content

14 Talon CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block194.10
Lot5.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,342
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
17%
Improvement Value:$302,200
83%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,427+2.9%
2024$13,050+4.7%
2023$12,462+1.5%
2022$12,273-5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5067, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 4410, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$258,290
DeedBook 1872, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1989