Skip to content

150 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block194.11
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage6,296
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
14%
Improvement Value:$415,800
86%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,885+2.9%
2024$17,382+4.7%
2023$16,599+1.5%
2022$16,347+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 3670, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 1457, Page 931