Skip to content

217 Greentree RdBlackwood, NJ 08012

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 1989

Property Information

Block194.12
Lot10.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2607

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM HOUSE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage4,832
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
10%
Improvement Value:$423,600
90%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,422+2.9%
2024$16,932+4.7%
2023$16,169+1.5%
2022$15,925-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989