Skip to content

116 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1987

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block194.12
Lot12.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2607

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
15%
Improvement Value:$219,300
85%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+2.9%
2024$9,275+4.7%
2023$8,857+1.5%
2022$8,723-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2987, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 1538, Page 520