Skip to content

17 Lamson LnSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block194.12
Lot9.16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2608

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2-STY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,861
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
25%
Improvement Value:$329,500
75%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,265+2.9%
2024$15,807+4.7%
2023$15,095+1.5%
2022$14,866+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 3341, Page 95

Property Sale

Sale
$314,900
DeedBook 2867, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2474, Page 211