Skip to content

23 Lamson LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jan 4, 2000

Property Information

Block194.12
Lot9.19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2608

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
23%
Improvement Value:$384,000
77%
Total Assessment$495,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,340+2.9%
2024$17,824+4.7%
2023$17,021+1.5%
2022$16,763+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 3074, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2883, Page 297