Skip to content

166 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block194.24
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
27%
Improvement Value:$142,600
73%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+2.9%
2024$6,981+4.7%
2023$6,667+1.5%
2022$6,566+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,796DeedBook 6702, Page 276

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2200, Page 174

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 1733, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1978