Skip to content

162 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block194.24
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
24%
Improvement Value:$173,400
76%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,539+1.6%
2022$7,421+6.2%
2021$6,989+1.2%
2020$6,908+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4123, Page 238

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 1612, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1978