Skip to content

19 Daytona AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block194.25
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
20%
Improvement Value:$200,600
80%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+2.9%
2024$9,052+4.7%
2023$8,644+1.5%
2022$8,513+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 5250, Page 76Recorded10/30/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1989, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1978