Skip to content

45 Daytona AveSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block194.25
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
24%
Improvement Value:$187,100
76%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,055+2.9%
2024$8,801+4.7%
2023$8,404+1.5%
2022$8,277-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 6101, Page 137Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$55,055
DeedBook 1330, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1977