Skip to content

177 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jul 28, 1988

Property Information

Block194.25
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
21%
Improvement Value:$211,300
79%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943+2.9%
2024$9,663+4.7%
2023$9,228+1.5%
2022$9,088+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 1765, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1977