Skip to content

4 Schneider CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block194.25
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
24%
Improvement Value:$167,300
76%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,171+2.9%
2024$7,941+4.7%
2023$7,583+1.5%
2022$7,469+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 5755, Page 333Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$53,515
DeedBook 1341, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1977