Skip to content

165 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block194.25
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
23%
Improvement Value:$208,400
77%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,006+2.9%
2024$9,724+4.7%
2023$9,286+1.5%
2022$9,146+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,372DeedBook 6504, Page 74Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5013, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$57,600
DeedBook 1340, Page 919