Skip to content

17 Daytona AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block194.25
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,019
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
22%
Improvement Value:$181,700
78%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+2.9%
2024$8,373+4.7%
2023$7,995+1.5%
2022$7,874+9.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,019DeedBook 6702, Page 25Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$266,000
Sq Ft2,019DeedBook 6145, Page 160Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,019DeedBook 5524, Page 222Recorded9/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$254,150
DeedBook 4042, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 2177, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$46,250
DeedBook 1339, Page 388