Skip to content

20 Daytona AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block194.26
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVIS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,358
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
31%
Improvement Value:$125,900
69%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+2.9%
2024$6,586+4.7%
2023$6,289+1.5%
2022$6,194+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 5873, Page 44Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 5151, Page 278Recorded1/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4386, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 3816, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2927, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 2248, Page 320

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1646, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1976