Skip to content

5 Palmer CtSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 27, 1994

Property Information

Block194.26
Lot59
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionBRYNWOOD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,519
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
27%
Improvement Value:$207,300
73%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564+2.9%
2024$10,267+4.7%
2023$9,805+1.5%
2022$9,656+6.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 2428, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$70,250
DeedBook 1358, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1978