Skip to content

197 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1981

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block194.26
Lot69
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionBRYNWOOD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,622
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
18%
Improvement Value:$232,400
82%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+2.9%
2024$10,188+4.7%
2023$9,729+1.5%
2022$9,582+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,622DeedBook 5866, Page 214Recorded5/8/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4678, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 2391, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$145,500
DeedBook 1552, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1981